fbpx
0
איך לבחור גלשן גלים

איך לבחור גלשן גלים
איזה גלשן מתאים לי? כל מה שחשוב לדעת לפני שקונים גלשן גלים ראשון

אין תחושה יותר טובה בעולם, מאשר להיכנס לחנות גלישה, לראות את מגוון הגלשנים אשר מונחים על הסטנדים השונים, לגעת בהם, להתלהב מהם ובסוף לצאת מהחנות עם גלשן גלים חדש ביד וחיוך ענק מרוח על הפנים!

כן, אנחנו גולשים וזה מה שמלהיב ומרגש אותנו. אבל, בתור מועדון וחנות גלישה הפועלת מעל 40 שנים בתחום, אנחנו נתקלים בלא מעט גולשים, בעיקר גולשי גלים מתחילים או כאלו אשר עוברים מגלשן סופט לגלשן קשיח ומגיעים אלינו לאחר שרכשו גלשן גלים שאינו מתאים לרמתם ולמידותיהם, ולכן הם נאלצים להגיע ולהחליף לגלשן גלים אחר אשר יתאים להם ויקח את הגלישה שלהם צעד אחד קדימה.

איך זה קורה?

כמו בכל תחום ספורט, מגוון גלשני הגלים שיש בשוק כיום הוא עצום, ועל מנת להתמצא בו ולדעת בדיוק איזה גלשן גלים מתאים לכם ומה לרכוש, אתם צריכים ניסיון והבנה בסיסית של כמה גורמים אשר משפיעים על בחירת גלשן הגלים שלכם.

מה שקורה בדרך כלל, זה שגולשים אשר מעוניינים לרכוש גלשנים למתחילים לפעמים מקבלים מידע שגוי, או שאתם לא מקבלים מידע בכלל, לא מתייעצים ולוקחים את ההחלטה על גלשן הגלים שמתאים לכם לבד. בעצם, אתם לוקחים החלטה מקצועית שיכולה להשפיע על כל המשך הקריירה שלכם בתור גולשי גלים, בלי להתייעץ עם איש מקצוע, גולש ותיק שמבין בסוגי גלשנים והתאמתם לסוגי גולשים ורמות שונות.

סיבה נפוצה שנייה לבחירת גלשן גלים שאינו מתאים לכם. היא מה שנקרא “לקפוץ מעל הפופיק”. לצערנו אנחנו נתקלים בתופעה זאת המון, והיא נגרמת כאשר גולש חושב או מרגיש שהוא נמצא ברמת גלישה מסוימת, למרות שהוא עדיין לא נמצא שם. ולכן רוכש גלשן שהוא חושב שמתאים לרמה שהוא נמצא בה. מה שנגמר בקניית גלשן שאינו מתאים ובזבוז של זמן יקר וכסף.

איזה גלשן מתאים לי?

קודם כל, התייעצו עם מישהו שבאמת מבין, התייעצו עם מומחה בגלישה.
אנחנו לא מזלזלים בחבר גולש הגלים התותח שלכם שחזר הרגע מסיבוב בגלים הכי טובים בעולם, ואומר לכם שאתם צריכים גלשן שורט בורד (ההסבר יגיע בהמשך) על מנת לגלוש כמוהו. אבל תזכרו שני דברים, אחד הגלים של קוסטה ריקה הם לא הגלים של ישראל ודבר שני החבר הזה כבר שנים לא היה במצב שלכם, נאבקים לגלוש על גלשן גלים קטן ולא מתאים.

אז תסמכו עלינו בנושא הזה, עדיף לקבל את הייעוץ שלכם במקום שמתמקצע בללמד אנשים לגלוש, ולהתאים להם את הגלשן גלים שהכי מתאים להם ברמה שהם נמצאים בה בכל זמן נתון.

אוקיי הבנתי אותך! אבל בכל זאת, איזה גלשן גלים מתאים לי?

אז ראשית, נעשה לכם קצת סדר בסוגי גלשני גלים נפוצים והתאמתם לגולשי גלים שונים.

גלשן גלים פאן בורד

גלשן גלים מסוג פאן בורד הינו גלשן גלים ארוך יחסית (באורך של בין 9′-7′ פיט), עם הרבה נפח ועיצוב נוח וידידותי למשתמש. גלשן גלים כזה נועד לתת מענה לגולשים מתחילים קלי משקל, לגולשים אשר עוברים מסופט לגלשן גלים קשיח ראשון, ולגולשי גלים מתקדמים אשר מעוניינים בגלשן מציף אשר יכול לתפוס הרבה גלים גם בגלים נמוכים וחלשים. כמו שאמרנו, הגלים פה בארץ אינם חזקים וגבוהים כמו גלים באוקיינוס במקומות שונים בחו”ל ולכן גלשן גלים פאן בורד מאוד מתאים לגולשים מתחילים ובכלל לגולשים אשר רוצים לתפוס המון המון גלים בכל פעם שהם נכנסים לים, ולהתקדם בצורה מהירה וקלה יחסית. אם אתם גולשים מתחילים, ואתם רוצים ללמוד את הבסיס בצורה נכונה וקלה, לתפוס המון גלים וללמוד את מיומנויות הבסיס כמו תפיסת פינה, ירידה של דרופים וכניסה לגל בחתירה. כדאי שתחפשו לכם גלשן פאן בורד רחב ויציב שיתן לכן מענה ויקדם את הגלישה שלכם מהר יחסית.

לצפייה בגלשני פאן בורד לדוגמה


גלשן גלים לונגבורד

גלשן גלים מסוג לונגבורד הינו גלשן ארוך (מעל 9′ פיט) בעיצוב קלאסי. בשנות ה-50 וה-60 גלשני הלונגבורד היו הגלשנים הנפוצים ביותר מכיוון שאלו היו הגלשנים היחידים שהיו בשוק. בשנים אלו הגלשנים היו ארוכים מאוד, בעלי עיצוב רחב ויציב אשר מאפשר לגולשים לתפוס גלים בקלות וללכת על הגלשן לאורכו עם המון סטייל.

רק בשנות ה-70 הגיעו גלשנים בעלי עיצוב קצר יותר ורמת ביצועים גבוהה. כיום, גלשני הלונגבורד עדיין בשימוש ואפילו תופסים תאוצה בשנים האחרונות בקרב גולשי גלים ישראלים רבים. למה? מכיוון שגלשנים אלו מאוד נוחים לחתירה ולתפיסת גלים, והם יציבים מאוד ונוחים לגלישה על הגל. יחד עם זאת, רמת הביצועים שלהם יחסית לגלשנים קצרים היא נמוכה יותר. וקשה יותר לעשות איתם פניות חדות ואגרסיביות. הם יותר מתאימים לגולשים אשר רוצים לגלוש בסגנון רגוע וזורם על הגל, ולתפוס יותר גלים מכולם כשהם נכנסים למים.

מכיוון שהם גדולים ומציפים, גם גלשני לונגבורד יכולים להתאים לגולשי גלים מתחילים יחסית או כאלו שרוצים לעבור מגלשן סופט לגלשן קשיח וכמו כן, לגולשים ותיקים אשר אוהבים את סגנון הגלישה הרגוע יותר.

לצפייה בגלשני גלים לונגבורד – לחצו כאן


גלשן גלים שורטבורד

גלשן גלים מסוג שורט בורד הוא גלשן קצר יחסית (באורך של מתחת ל 7′ פיט), בעל נפח נמוך ורמת ביצועים גבוהה. גלשני שורט בורד נועדו על מנת לנצל את המירב מכל גל, ולבצע עליו את הביצועים הכי חזקים ואגרסיביים שאפשר. הם רדיקלים, קלי משקל ובעל עיצוב חד יותר ואגרסיבי יותר.

גלשני שורט בורד מתאימים לגולשי גלים מתקדמים או לגולשי גלים קלי משקל אשר עוברים מגלשן סופט לגלשן קשיח ראשון. אבל! עליכם לזכור שבדרך כלל מדובר בגלשנים עם נפח נמוך שקשה מאוד לתפוס איתם גלים, הם הרבה פחות מציפים, קשה יותר להיכנס איתם לגלים, והם הרבה פחות יציבים על הגל עצמו.

גם כאן, עליכם לזכור את הכלל שדיברנו עליו מקודם. הגלים בישראל חלשים יחסית, ולכן גולש לא מנוסה, אשר מנסה להתקדם בגלישת הגלים שלו על גבי גלשן שורט קטן ולא מציף. הוא מתכון לתסכול רב וחוסר התקדמות לאורך זמן.

אלו שלושת סוגי הגלשנים העיקריים והנפוצים ביותר שניתן למצוא בחנויות הגלישה, אך כל קטגוריה כזאת מתחלקת לעוד תתי קטגוריות רבות, גם בתוך גלשני הפאן בורד והשורט בורד לדוגמא יש המון סוגי גלשנים שונים, נפחים שונים, עיצובים שונים ועוד.

לכן, אין דרך טובה יותר לוודא שאתם אכן קונים את גלשן הגלים שמתאים לכם, מאשר להתייעץ עם מועדון גלישה ותיק ומנוסה.

לצפייה בגלשני גלים שורד בורד לחצו כאן

5 גלשני גלים מקצועיים במחירים מיוחדים

מעולה! איפה אני מוצא מועדון או חנות גלישה?

לשמחתכם, בארץ פזורות חנויות גלישה רבות אשר מציעות גלשני גלים לכל הרמות, בדקו באינטרנט איפה ממוקמת חנות גלישה כזאת קרוב לביתכם, והרימו טלפון. אנחנו מציעים לכם להגיע לחנות באופן פיזי, על מנת שהמוכרים בחנות יוכלו לראות אתכם, את הגובה והמשקל שלכם, ולדבר איתכם על מנת להבין באופן הטוב ביותר מהי רמת הגלישה שלכם ומהו גלשן הגלים שהכי מתאים לכם.

אצלנו למשל, במועדון וחנות הגלישה פריגל, אנחנו גם מעבירים קורסים בגלישת גלים ושיעורים פרטניים וגם מייבאים גלשני גלים אשר מתאימים לכל הרמות ובמיוחד לגולשי גלים מתחילים ולגולשים שעוברים מגלשן סופט לגלשן קשיח.

מה זאת אומרת מתאימים במיוחד?
אנחנו מייבאים גלשני גלים אשר עוצבו במיוחד לגולשים מתחילים ולצרכים שלהם, גלשנים מציפים מאוד, חזקים מאוד ועמידים לאורך זמן שאינם סובלים משברים ופיצוצים, קלים לחתירה ונכנסים מהר לגלים.

בתור מתחילים, או כאלו שרוצים להתקדם מהר ולתפוס מלא גלים, זה בדיוק מה שאתם צריכים. אם תרכשו גלשן שורט קטן עם רמת ביצועים גבוהה, זה ממש לא אומר שתצליחו לגלוש עליו וכנראה שתצאו מכל ביקור בים עם תסכול רב. לעומת זאת, עם תרכשו את הגלשן הנכון עבורכם, אתם תתפסו מלא גלים (וזאת הדרך הבטוחה ביותר להתקדם ולהשתפר בכל פעם), תעשו המון כיף בכל ביקור בים, ותצאו עם חיוך ענק על הפנים שלכם ואין ספור גלים וחוויות חדשות.

וזה בדיוק מה שאתם רוצים!

אנחנו לא יודעים אם תחליטו להקשיב לנו ולהתייעץ איתנו לפני שאתם רוכשים את הגלשן הראשון שלכם, אבל אם תעשו את זה, אנחנו מבטיחים לכם שתצאו עם גלשן גלים ראשון שתפור בדיוק לרמתכם, וחיוך ענק על הפנים.